V současné době prudkého zdražování je pochopitelné, že se čím dál více lidí dostává do finanční tísně. Jsou v situaci, kdy si nemohou dovolit ani základní životní potřeby. Samozřejmě mohou žádat o pomoc stát, avšak vyřízení žádosti může trvat dlouho, a navíc může být neúspěšné. Jak si tedy poradit?
Jedním z možných řešení je vzít si půjčku. Zde je však problém, že většina žádostí je zamítnuta, neboť žadatel nemá dostatečný příjem. A půjčky, kde se příjem prokazovat nemusí, bývají značně nevýhodné. Proto bychom si o ně měli žádat skutečně v až v nejvyšší nouzi.
Avšak co na ceně rozhodně neklesá, jsou nemovitosti. Proto jejich majitelé využívají možnost jejich zástavy, kdy si na ně vezmou hypotéku. Díky tomu mají ihned po ruce poměrně velkou hotovost, se kterou mohou volně disponovat. Ale kolik peněz dostanou? To není tak jednoduchá otázka.
Odhad ceny nemovitosti pro hypotéku totiž rozhodně není tak jednoduchý, jak by se mohlo zdát. V úvahu je potřeba vzít nejen její velikost, ale také celkový stav, úpravy jako jsou plastová okna či zateplení, ale také lokalitu, ve které se nachází. Navíc se trh s nemovitostmi poměrně rychle mění. Není tedy divu, že firmy poskytující hypotéky chtějí mít v tomto případě odborný odhad.
Ten nám může poskytnout kvalifikovaný odhadce, který má oprávnění k tomu, aby mohl nemovitosti hodnotit. Aby jej dostal, musí složit patřičné zkoušky, při nichž prokáže, že skutečně dovede poměrně přesně odhadnou cenu dané nemovitosti.
Daný odhad by však měl být nezávislý, což znamená, že odhadce by neměl mít žádné vazby ani na jednu ze stran. Tak se vyhne tomu, aby jedné z nich nadržoval – je totiž jasné, že žadatel o hypotéku bude chtít dostat co nejvíce peněz, a firma bude naopak chtít půjčit co nejméně. Je tedy jasné, proč je kvalifikovaný odhad tak důležitý, a proč by z něj měl být vypracován posudek, kde bude vysvětleno, jak odhadce k oné ceně došel, a jehož kopii dostanou obě strany. Tak je zajištěna férovost celého procesu.