S ekonomikou je to složité

Ten, kdo by sázel v ekonomice na setrvalý růst, by na to dříve či později doplatil a musel by svůj názor přehodnotit, aby se nakonec třeba i nezruinoval. A platí pochopitelně i opak, to znamená, že by v tomto ohledu neměl být nikdo ani naprostým skeptikem, protože pak by se tento sice zklamání ne vždy dočkal, ale přesto by se mu nevedlo v životě nijak úžasně.

Ekonomika zkrátka kolísá. A protože by enormní výkyvy byly většině lidí na škodu, protože se ne každý vyzná, ne každý dokáže předvídat trendy vývoje a vydělávat na tom, musí se trh do určité míry ovlivňovat shůry. A tak Česká národní banka vystupuje jako orgán, který by měl lidi ochránit po ekonomické stránce aspoň před tím nejhorším.

mince desítky

Ovšem ani taková národní banka nedokáže dělat zázraky. Přečtete-li si ten pod výše uvedeným odkazem se ukrývající článek, možná si ještě vzpomenete na dobu, kdy to tam uváděné bezezbytku platilo, jenže současně budete muset konstatovat, že je dnešní situace už docela jiná.

Tenkrát jsme na tom byli ekonomicky dobře, netrápila nás ani nezaměstnanost, ani inflace, vydělávali jsme si čím dál víc a rostla tak naše životní úroveň. Což bylo skvělé, až na to, že se to negativně podepisovalo na rostoucích cenách nemovitostí. Na hypotéky dosáhl kdekdo, a tak se nemovitosti často přeplácely a jejich prodejci měli žně. A národní banka tak uvažovala o doporučeních, jež by takový boom na trhu nemovitostí ovlivnila žádoucím způsobem.

mince rubly

Kdežto co dnes? Dnes je všechno jinak. Ekonomika chřadne, inflace dosahuje rekordní výše, čímž jsou lidé připravováni o reálnou hodnotu jejich úspor a příjmů, na zvyšování platů můžeme zpravidla zapomenout. A tak můžeme my lidé čím dál míň nakupovat. A zřejmě to jediné, co se nám tu nezměnilo, jsou ty zpropadené ceny nemovitostí. Ty letí ještě rychleji vzhůru a není jasné, zda a kdy se zastaví.

A nám nezbývá než doufat, že se to časem zase obrátí. Tak jako už tolikrát v minulosti.