Vybíráme pračku

Tento nepostradatelný pomocník v naší domácnosti je nejen potřebný, ale je nutné vybrat si právě takový, aby splňoval co nejvíce požadavků, které vyhovují naší rodině. Jaká kriteria sledovat při koupi pračky?

1/ Při výběru sledujeme, kolik vody a elektřiny spotřebuje pračka na běžný cyklus praní. Levnější modely mohou prodražit náš provoz o mnoho tisíc ročně. Proto se doporučuje dobře si propočítat roční spotřebu pračky a přepočítat vše na peníze. Pak se možná stane, že sáhnete raději pro model, který je v prvopočátku sice dražší, ale v dlouhodobém horizontu ušetří rodině roční útratu.

2/ Dobře si promyslíme, kolik prádla týdně nebo měsíčně potřebujeme vyprat a podle toho volíme kapacitu pračky. Jsou modely, které vyperou na jednu várku pouze 3-4 kg prádla, jiné zase třeba až 10 kg. Proto je třeba opět si vše propočítat, protože časté zapínání krátkých programů nám praní prodraží, stejně tak jako nám zlevní provoz praní většího objemu prádla najednou.

3/ Dobře si prohlédněme buben pračky. Velké otvory v bubnu mohou podporovat vznik žmolků na prádle, mělké bubny zas neumožňují doporučovanou 15 cm mezeru v horní části bubnu, aby se prádlo pořádně vymáchalo. Některé bubny již mají jisté vychytávky, jako je vodní film na povrchu během praní, tím se prádlo šetří a nevznikají již zmíněné žmolky.

4/ Prohlédneme si druhy programů, které pračka nabízí. Pro někoho je důležité mít několik programů na jemné prádlo, sportovec zas ocení několik druhů programů na praní sportovních dresů a obuvi. Proto každý by měl vybírat podle toho, co nejvíce potřebuje a co bude nejvíce využívat.

5/ Dále je doporučeno všímat si hlučnosti, kterou pračka při provozu produkuje. Není to stejné. Někdo má místnost pro praní v suterénu domu, takže je mu jedno, jak bude pračka hlučná. Naopak domácnost v panelovém domě nebo v garsonce ocení, že pračku ani neuslyší.

6/ V levném modelu snadno zničíte prádlo, protože jste zvolili špatnou teplotu programu. V těch chytrých pračkách se toto stát nemůže. Program nedovolí nastavit teplotu, která k danému programu není vhodná.

7/ Úspora pracích prostředků také není zanedbatelná. Inteligentní modely samy dávkují ze zásobníku podle váhy prádla a jeho zašpinění. Ještě jich na trhu mnoho není, ale již se ukazují a náročný spotřebitel tedy může vybírat.

A protože nekupujeme pračku na rok, neváhejte se dobře před koupí rozmyslet, pro jaký model sáhnete. Určitě se to vyplatí.