Od ledna 2018 si za igelitové tašky připlatíte. Nakupujte bez igelitu!

Zajímáte se o životní prostředí? Třídíte odpad a vedete k tomu také vaše děti? Nedokázali byste do popelnice hodit igelitový pytlík? Jdete s dobou! Od 1. ledna 2018 vstoupila v platnost novinka, která je dalším krůčkem ke zvýšení zachování životního prostředí. Začal platit přísný zákaz pro všechny obchody nabízet igelitové tašky zdarma. Zdá se vám to málo? Každý počin, který zvyšuje bezpečnost prostředí, ve kterém žijeme, a budou žít naše děti, je vítaný!
Zákaz vyplývá z novely zákona o odpadech, čímž dochází k implementaci směrnice Evropského parlamentu.
recyklace ve světě
Cílem je omezit spotřebu lehkých plastových nákupních tašek. Jsem všema deseti pro. Až je mi líto, jak nakupující bezmyšlenkovitě sázejí na pulty jednu, dvě tašky, rvou do nich nákupy a pak tašku vyhodí. Kdyby je alespoň používali opakovaně, ale to se děje málo. Používám igelitky sporadicky, spíše čerpám ze starých zásob nebo mi je zanechá nějaká návštěva. Raději si je od nich vezmu. Vím, že u mě neskončí v popelnici. Do obchodů zpravidla jezdím autem, ze zvyku bez igelitky, bez tašky, v obchodě najdu vždy prázdnou kartonovou přepravku, kam zboží naložím. Tenhle způsob nákupu si mohu dovolit, protože ho pak odvezu, jasné. Mám dobrý pocit ale hned nadvakrát, a to že jsem „ušetřila“ igelitku a papírovou krabici rozdělám, sešlapu, dávám stranou. Když jich mám pěkný balíček, svážu a odvážím do mateřské školky, která kartony shromažďuje, vozí do výkupu a za obdržené peníze nakupují hračky. Zkuste popátrat po „vašich“ mateřských školkách, zdali jim můžete obdobným způsobem pomoci.
Ze zákona o zpoplatnění jsou vyjmuty tzv. velmi lehké plastové odnosné tašky do 15 mikronů – mikrosáčky, které používáme na nákup pečiva, ovoce, zeleniny. Zákon neukládá zpoplatnění, má za to, že se jedná o primární obaly – kam jinam byste hroznové víno nebo rajčata dali? Splňují proto i určité hygienické parametry.
nákupní tašky a dívka
Těžko si dovedeme představit, že hrozno, rajčata, rohlíky, koblížky naházíme najednou do tašky. Ale, jsou ekologické hospodyňky, které na nákup pečiva chodí s vlastnoručně ušitými látkovými „pytlíky“.
Vaše nákupy můžete stále inovovat, vymyslete, jak nahradit igelitové tašky nebo alespoň kupujte ekologické papírové tašky, rozložitelné bio tašky, látkové. Obchody jdou s dobou a nabízejí ekologické tašky. Jděte také s dobou a myslete na budoucnost svých dětí.