Někteří lidé chovají kočky, někteří psy. Někteří milují papoušky. Je známo, že papoušci jsou velmi oblíbení. Jsou inteligentní a společenští. Největší létající papoušek je ara. Nicméně je celá řada čeledí. Jedním z nejvzácnějších a také nejdražších papoušků je ara hyacintový. Pokud byste si ho chtěli pořídit, musíte počítat s tím, že stojí až 300 000,- korun. Pravděpodobně byste ho museli sehnat na černém trhu, protože tento papoušek je chráněný zákonem a je zakázáno chovat jej v zajetí, s výjimkou zoologických zahrad a podobných zařízení. A pořídit si domácího mazlíčka na černém trhu určitě není nic, s čím by se svědomí milovníka zvířat dokázalo vypořádat.
Život fialového krasavce
Je kobaltově modrý, jen kolem očí má žlutou barvu. Váží až 1250 gramů a dosahuje velikosti až jednoho metru. Tito ptáci se dožívají až 60 let. Má mohutný zobák, který slouží k louskání ořechů, které představují základ jeho stravy. Je to velmi společenský pták, který žije v maličkých komunitách.
Dříve byl jejich domovem Brazílie, Bolívie a Paraguay. Oblast výskytu se sice nezměnila, ale výrazně se snížil jejich počet.
Pohlavní dospělosti dosahují až v sedmi letech života. Samice snáší obvykle jedno až dvě vejce. Samice na nich sedí 28 dní, zatímco samec zajišťuje krmivo. Je důležité chránit vajíčka před predátory, kterými mohou být savci, ale také ptáci, například tukani či sojky. Naši fialoví krasavci žijí v dutinách velkých stromů.
Ara hyacintový byl téměř vyhuben. Byl loven kvůli masu i kvůli překrásnému peří, časem také kvůli chovu. V současné době existuje asi 4 300 jedinců.
Ara hyacintový se často chová v zoologických zahradách, kde je velmi oblíbený, protože se jedná o velmi kontaktního tvora. Poprvé byl chovaný v londýnské ZOO v roce 1867. V České republice jej chovají například v Liberci, Zlíně nebo Ostravě.