Stáváme se závislými na technice?

Často se mluví o tom, že v současnosti zažíváme druhou vědecko-technickou revoluci. A je pravdou, že nové přístroje a zařízení jsou vynalézány prakticky denně. Stačí se jen podívat, jak se za poslední dva roky například změnily mobilní telefony.

 

To však přináší otázku, zda se na technice nestáváme příliš závislými. Stačí si jen uvědomit, kolik lidí je dnes schopno se orientovat v klasických tištěných mapách či jízdních řádech. Dnes v podstatě spoléháme na to, že nás navigace dovede nejkratší cestou do zvoleného cíle a že se nám nejbližší odjezdy autobusu i vlaku zobrazí na obrazovce, a to včetně případných přestupů.

 

hraní videoher

 

Rozhodně tedy stojí za to zamyslet se nad tím, zda je právě tato situace to, co chceme. Koneckonců, vždy se může stát, že technika selže. A vzhledem k tomu, že Murphyho zákony fungují, se tak obvykle stane v tu nejméně vhodnou chvíli. To je situace, se kterou bychom měli vždy počítat. Výpadek proudu může koneckonců nastat kdykoliv, například díky bouřce či silnému větru, který poškodí elektrické vedení. A pokud nebudeme mít v tu dobu dostatečně nabitý mobilní telefon, máme poměrně velký problém.

 

různé modely mobilních telefonů

 

Tomuto scénáři se lze naštěstí vyhnout, ačkoliv to není jednoduché. V první řadě je dobré procvičovat si znalosti, které bychom v takové situaci využili, jako například již zmíněné čtení map či jízdního řádu, ale také rozdělávání ohně či ruční praní prádla nebo vyhledávání informací v příslušných knihách.

 

Podobným způsobem bychom měli vést i své děti. Jistě, rozhodně se jim vyplatí, že ovládají moderní technologie, avšak rozhodně jim neuškodí, pokud si dokáží poradit i bez nich. Samozřejmě z toho nemusí být nadšené, ale v budoucnu se jim to může velmi hodit.

 

Proto se například doporučuje dávat si jednou za čas pauzu od technologií, minimálně na několik dní, kdy nebudete používat žádné přístroje (s výjimkou těch nezbytných, jako je například lednička). Možná to pro vás ze začátku bude těžké, věřte ale, že na konci se budete cítit mnohem lépe.