Práce na soustruhu

Práce v kovovýrobě vyžaduje mnohdy mít patřičné stroje, jenž se postarají o docílení požadovaného výrobku, přičemž jedním z nejčastějších je soustruh.

Práce na soustruhu

Obrábění rotačních ploch

Na všechno si sami nevystačíme, a proto je nutné využít strojů, jenž mají velkou sílu a lidstvu skutečně velmi usnadňují život a posouvají ho neustále kupředu. My se dnes zaměříme na kovovýrobu, přičemž velmi často je zapotřebí obrábět rotační součásti. K této práci je určený soustruh, protože na takové obrobky byl přímo vytvoření a najedeme ho ve spoustě firmách zabývající se výrobou kovových součástí.

práce na soustruhu

Lze vyrábět spoustu složitých součástek, protože zde používáme nástroje jako jsou soustružnické nože, závitníky, vrtáky a mnoho dalších nástrojů. Ty jsou na nástrojové hlavě, které se pohybuje po ose x i y, což nám dává nespočet možností. Krone odběru materiálu za cílem dosáhnout určitého tvaru můžeme samozřejmě upravovat i různě povrch, takže nesmí chybět možnost broušení. Tento stroj si skutečně najde využití a udělá nespočet práce, takže si jistě najde využití i u Vás.

Bezpečná práce

Hned na začátku si musíme rozdělit tyto stroje na dvě kategorie. Tou první jsou CNC stoje, které jsou počítačové řízeny, takže se nejprve vytvoří program, podle kterého ví přesně stroj, co má dělat. A proto se většinu program natáhne do stroje a ten už pracuje, kdy stačí vyměňovat nástroje. Samozřejmostí je dodržovat bezpečnost, kam například patří, že kryt musí být vždy zavřený. U ručně ovládané stoje je potřeba si dávat mnohem více pozor. Nejprve totiž musíme mít vhodný pracovní oděv, pevné a uzavřené boty a čepici, aby se nám nemohli namotat vlasy. Největší nebezpečí je, že se obrobek točí velmi vysokou rychlostí, a proto hrozí bohužel namotání.

CNC stro

Takže se nesmí používat rukavice a tak dále. Pro usnadnění práce a dobrého výsledku je zapotřebí mít kvalitní nástroj, a proto používejte správné soustružnické nože. Těchto nožů je obrovský výběr, abychom mohli obrábět všemožné tvary, a to s potřebnou přesností.