Kontrola nám neškodí

Mnozí si ještě ze školních lavic neseme trauma z kontroly. Jak malí žáčci se kontroly bojíme, nechceme domů přinést špatnou známku. Později si to neseme s sebou a nesnášíme, když nám někdo za zády kouká na to, co děláme. Máme pocit, že nás automaticky soudí. Vůbec to přitom tak být nemusí. Rodiče často také nešetří se slovy: „To děláš špatně, takhle je to správně…“
afričanka s novinami
Přitom prakticky jediná kontrola, které se ve zdravě fungujícím prostředí bát máme oprávněně, je kontrola finanční . Přesto není třeba si dělat starosti, pokud svému nápadu opravdu věříte, vždy se můžete obrátit na spolehlivé nebankovní instituce, i když hrubým bankovním sítem neprojdete.
Proč je pro nás kontrola dobrá? Uvedeme si několik profesních i životních příkladů, kde má své významné místo.
· Jídlo
Kdo by neměl rád jídlo? Vzpomínáte si, jak vám někdo při vaření pomohl správně dochutit jídlo, našel tu správnou věc, která mu chyběla a tím váš chuťový prožitek o několik úrovní zvýšil? Pomoc je to drobná, času zabere málo, každý se jí ujme s radostí, ale přitom zlepšení je obrovské.
· Psaní textů
Každý člověk živící se psaním se neobejde bez korektora. Korekcí by měly procházet i práce, které potkají mnohé z nás – bakalářské a diplomové. „Autorská slepota“ je známý pojem. Znamená to, že když se dlouho zabýváme jedním textem, už v něm nejsme schopni odhalit nejen pravopisné chyby, ale ani nešťastná spojení a opakující se slova.
kontrolní seznam
· Organizace akcí
Zkoušeli jste někdy něco většího zorganizovat, sami navařit, nachystat vše a ještě to nanosit ke stolu? Pokud ano, víte, že v případě úspěchu byl pocit po akci a uznání od okolí velké, ovšem vy jste byli zbaveni veškeré energie. Samotnou akci si takhle vůbec neužijete a bude jen stres. Velké úkoly je třeba dělit mezi více lidí, případně delegovat na jiné.
Nechte tedy ego stranou a nechte si pomoci, bude se vám dařit lépe!