Důvěřuj, prověřuj a používej zdravý selský rozum

Tento názor sdílí dost lidí, kteří se zajímají nejenom o naši, ale i zahraniční politiku, ekonomii a vůbec všeobecné dění kolem nás.

Na internetu a na sociálních sítích probíhá mnoho politických diskuzí a otevřených názorů. Samozřejmě, že některá fakta se překroutit nedají. Hlavně co se týká ekonomiky a vládních usnesení, ale i ty se dají vysvětlit jinak.
kybernetická bezpečnost

Co bychom si dnes počali bez internetu? Tato otázka možná někomu připadá naivní, protože dnes bez internetu si už mnozí nedokážou ani představit běžný den.  Ale jsou mezi námi ještě lidé, které internet vůbec ke svému životu nemají zapotřebí. Dalo by se říct, že tito lidé nejsou o nic ochuzeni, svým způsobem jsou šťastni. A je jedno, kolik jim je. Čest těmto výjimkám.

Bez internetu by nemohl být Facebook, různé sociální sítě a blogy, kde se lidé svobodně vyjadřují k čemukoliv. V dobrém i ve zlém. S internetem si dokážeme ušetřit mnoho času, který můžeme využít mnohem lépe, než chozením po úřadech, bankách, nákupech atd. Je to výborný pomocník, jak pro práci, tak pro zábavu. ALE jen v tom případě, že svůj počítač a telefon máte dobře ochráněný. Zvlášť, pokud se připojujete na veřejných WIFI sítích.
zabezpečená webová stránka

Pro ochranu svých dat můžete udělat několik úkonů, které se vám určitě vyplatí, zvlášť pokud se připojujete kdekoliv na neveřejnou WIFI síť – v kavárně, v různých obchodních centrech, ve vlaku, na úřadech, výstavách apod.


Ø  Ochranu ve svém počítači a mobilu si nezapomínejte aktualizovat a mějte zapnutý firewall, (software, který hlídá všechny data, jež přicházejí do vaší počítačové sítě).


Ø  Zkontrolujte, jestli máte automatické připojování (notebook, telefon) k dostupným WIFI sítím, pokud ano, tak tuto možnost vypněte.


Ø  Pro téměř dokonalou ochranu svého soukromí (zvlášť na neveřejných WIFI sítích, si stáhněte službu VPN, která je placená i neplacená. Při výběru se podívejte na rady, zkušenosti, recenze.


 


Ø  Stále dokola – hlídejte si, které webové stránky otvíráte a zabezpečením si ochraňte své osobní údaje. I u známé emailové zprávy (například z banky) kontrolujte adresu. V neznámých emailových zprávách neklikejte na odkazy a neotvírejte přílohy. Tak se můžete vyvarovat škodlivého malwaru, který získá přístup k vašim osobním údajům a heslům.