Dopřejte si dovolenou formou vícedenního treku na kole s cyklobrašnami

Dovolená pod stanem v sedle horského kola vám dokáže připravit tolik zážitků, že se jim stěží vyrovná pobyt v exotické destinaci. Nevěříte? Lidé, kteří něco podobného podstoupili, u této záliby obvykle zůstanou i v dalších letech. Základem vybavení pro vícedenní putování jsou cyklistické brašny.

kola u stanů

Cyklobrašny nakupujte s rozmyslem

Zpravidla se vyplácí trochu připlatit a zainventovat do materiálu odolného vůči povětrnostním vlivům, zejména proti dešti. Takové brašny jsou pogumované zevnitř, impregnované zvenčí a mají podlepené švy, podobně jako tomu bývá u kvalitních stanových konstrukcí.

Pro jednodenní výlety postačí obvykle jedna zadní taška umístěná z boku na nosiči, případně horní, která však bývá nepříliš stabilní a vyplatí se ji kombinovat s těmi bočními. Boční tvoří vždy základ a těmi bychom měli začít, tedy pokud možno vyváženě levou a pravou. Ovšem, jak už bylo řečeno, pro výlet na jeden den, kdy se uvnitř uschová jen svačina a lehký oděv na převlečení, případně fotoaparát a nějaké drobnosti, úplně postačí jen jedna.
kolo se stříškou

Vyvažujte zejména zadní kolo

Pro vícedenní putování se stanem a spacákem již musíme kolo velmi dobře vyvážit a počítá se tu pak každý dekagram navíc. Tehdy se také vyplácí balit věci s rozmyslem a rozvrhnout si předem, co do které z nich umístit. Výhodou jsou členité vnitřní prostory rozdělené do kapes, případně vnější kapsy.

Vyvážení je důležité zejména v zadní části, obvykle se tam vejde zhruba 15 kg zátěže a s takto těžkým a nevyváženým bicyklem se pak obtížněji manipuluje v zatáčkách a v kopcovitém terénu.

Řada bikerů si nemůže vynachválit i brašnu přední, která se uvazuje pružnými popruhy do opěrné drátové konstrukce před řídítka a přední vidlici. V ideálním případě pojme pláštěnku, větrovku, lehkou svačinu a vhodná může být i průhledná fólie na suchý zip, kam umístíte mapu, kus papíru a tužku na psaní. Na papírovou mapu nezapomínejte, kdyby vám selhal mobil, tak vám nepomůže ani ta sebepřesnější navigace.

Všechny zavazadla by měla být lehce demontovatelná, nejlépe na pružné popruhy s ocelovými háčky na konci, které se zakotví do nosiče.