Playstation 5 – očekávání a design

Sony ohlásila, že připravuje další generaci Playstation s pořadovým číslem 5. V prosinci 2020, společně s rivalským Xboxem, bude uvedena na trh. Na internetu se objevil její návrh a vůbec nevypadá tak, jak by si kdo představoval. Původnímu designu PS4 a 3 se zdaleka nepodobá. Mě osobně se její vzhled nelíbí, ale snad to bude vyvážené jejím chlazením vzduchu. V této oblasti Sony vždycky pokulhával.

hráči fifa

Střeva a výkon

Jak se dalo předpokládat, konzole bude podporovat ray-tracing. Mnoho fanoušků se obávalo, že vývojáři zakomponují jen softwarovou verzi. Naštěstí sám architekt Mark Cerny potvrdil její hardwarové zakomponování na GPU, takže o výkon a krásu grafiky nebude nouze.

Nově bude mít i SSD. To už sice obsahovala i novější verze PS4, ale tady by mělo být výkonnější. Dle Cerneho tím zrychlí chod a ušetří práci vývojářům her. Jako příklad uvedl hru Spiderman na PS4. První hru spustil na PS4 Pro – načítání lokace trvalo 15 sekund. Následně na prototypu nové konzole jen 0,8 vteřiny. Disk je připojen na sběrnici PCIe 4.0 s větší propustností, což je možná důvod, proč pracuje rychleji než SSD v počítačích. Taky řekl, že některé části hry se na HDD musely kopírovat až 400x. S nástupem SSD to už nebude třeba a ušetří se místo. Zatím ale nevíme, jak velkou kapacitu bude mít. A navíc se prý hry budou prodávat na 100 GB discích.
ps4 gamepady

Společností nebyla tato informace potvrzena, ale grafická karta by měla mít 20 GB GDDR6 paměti. Samotný operační systém zase 4 GB DDR4. A to už je něco. Na CPU Sony opět spolupracovala s AMD, a tak Playstation bude obsahovat osmijádrový AMD Ryzen s novou 7nm technologií a architekturou Zen 2.  Taktovat může až na 3,2 GHz.

Grafický čip, uzpůsoben kompatibilitě s AMD, bude mít zabudovanou 3D audio jednotku. Dle Cerneho tato vychytávka ještě více vtáhne hráče do hry. Už nebude třeba sluchátek navíc, či domácích 7.1 reproduktorů. I když teď to zní ještě lákavěji. Představte si spojení nové audio jednotky a 7.1 repro beden u sebe v obýváku. Mark Cerny má pravdu, totálně se do toho zažereme.

A co ovladače?

Designově bude hodně podobný gamepadu od PS4. Zato dostane plno nových funkcí. První je podpora haptické odezvy. Čili, odezva hry do vašich rukou bude mnohem, mnohem přesnější než zpětná vazba z vibračních motorků v současných ovladačích. Druhou novinkou jsou nastavitelné triggery (tj. R2 a L2), kde si budeme moct určit úroveň odporu tak, jak bude vyhovovat. Tahle funkce bude určitě vítaná mezi FPS žánry. Nově bude mít ovladač i konektor USB-C.

Shrnutí

Ke konci bude PS 5 s jeho novou technologií výkonnější než většina běžných počítačů. Nejdůležitější změnou bude právě zmíněné SSD. Pokud se to Sony podaří a vše bude fungovat, jak má, je to pro valné množství hráčů dobrá zpráva. Hlavně v načítání jak samotné hry, tak textur, efektů a dalších částic. Pokud bychom si měli z uniklých informací a slov Marka Cerneho shrnout technologické specifikace, vypadaly by takhle:


        Procesor: AMD Ryzen, 8 jader, takt 3.2GHz, 7nm technologie Zen 2


        Grafika: čip na míru od AMD, 12.6 až 14.6 teraflopů


        Paměť: Celkem 24 GB – 20 GB GDDR6 a 4 GB DDR4 operační systém


        SSD: není známo, dle odhadů 2 TB


        Rozlišení: 60 FPS 4K, lze fungovat i na 8K


        Zvuk: 3D audio v grafickém čipu

Nyní nám nezbývá nic jiného, než vyčkat jeden rok a vidět PS 5 v celé jeho kráse. Teda až na ten design. Tomu vážně nefandím.