Jsou muži připraveni na rodičovství?

Stále častěji se setkáváme s tím, že muži je 30 let, 35 let, 40 let a stále se nestal otcem. Proč tomu tak je? Ano, žijeme v jiné době, kdy ani svatba není pro pár prioritou. Poté tu ale máme ty dlouhotrvající vztahy bez manželství, kdy si pár žije mladistvým životem, nejen že žijí, oni si užívají té svobody a všech možností, které sebou svoboda přináší. Pak jsme ale ve vztahu 2 roky, 5 let, 8 let, v ženě se začínají probouzet mateřské pudy, ale muži vyhovuje stav, jaký je.

Setkali jste se již s takovýmto vzorcem? Myslím si, že ano. Neříkáme, že všichni muži po třicítce zanevřeli na otcovskou roli, na rodičovskou roli, ale je jich mezi námi obrovské množství a ten počet stále narůstá.

 skleslý muž

Proč muži netouží po dětech?

 

·         vysoké finanční nároky

·         nezávislost

·         nedostatek času

·         budoucnost

·         zodpovědnost

·         milostný život

·         staromládenectví, aj.

Rozveďme si jednotlivé body. Spousta mužů si předem spočítá, že přivést dítě do jejich aktuální finanční situace není nejšťastnější řešení a ze strachu a finanční zodpovědnosti raději dítě vůbec nechtějí. Spousta mužů si chce zachovat svou volnost, mají své koníčky, přátele a nechtějí o tento čas přijít. Dalšími faktory, proč nemít teď a tady dítě, je budoucnost a zodpovědnost. Tyto faktory se prolínají, muži si nedokáží představit, že dalších minimálně 20 let budou zodpovědní za někoho dalšího, za svého potomka. Jsou si vědomi, že se jedná o práci více než náročnou. Dalším důvodem, proč muži netouží po potomkovi, může být i zachování si svého milostného života, s dítětem je všechno trochu komplikovanější.
siluety mužů

Kombinací všech těchto faktorů se u muže rozsvítí pomyslná červená na semaforu a rozhodně k založení rodiny nepospíchá. A někdy už pak může být pozdě. Ženy většinou tento strach nepociťují, převládne u nich touha po dítěti, rodině a rodinném „klidu a pohodě“. Tady pak pro dané partnery započíná začátek konce a jejich vztah se velmi často rozpadá, protože od něj každý očekává něco jiného.